Rekrutacja 2024/2025

Rekrutacja 2024/2025

Serdecznie zapraszamy do rekrutacji do naszego przedszkola :)

DRODZY RODZICE ROZPOCZYNA SIĘ REKRUTACJA DO KALISKICH PRZEDSZKOLI.

Rekrutacja prowadzona będzie wyłącznie w formie elektronicznej pod adresem: https://przedszkola-kalisz.nabory.pl

od 07 do 16 lutego 2024 r. – SKŁADANIE DEKLARACJI POZOSTANIA W PRZEDSZKOLU DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH JUŻ DO PRZEDSZKOLA


TERMIN POSTEPOWANIA REKRUTACYJNEGO DO PRZEDSZKOLI BĘDZIE TRWAŁ: od 26.02.2024 r. do 08.03.2024 r. pod adresem https://przedszkola-kalisz.nabory.pl 

26 marca 2024 r. - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych

od 27 marca do 3 kwietnia 2024 r. - potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do placówki

5 kwietnia 2024 r.- podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjęty

 

TERMIN POSTĘPOWANIA UZUPEŁNIAJĄCEGO DO PRZEDSZKOLA BĘDZIE TRWAŁ od 09.04.2024 r. do 19.04.2024 r. (tylko na wolne miejsca) wyłącznie w formie elektronicznej

23 kwietnia 2024 r. - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych

24- 26 kwietnia 2024 r. - potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do placówki. Również potwierdzenie woli przyjęcia odbędzie się w formie elektronicznej.

 

Publiczne Przedszkole nr 21 im. „Ekoludek” w Kaliszu wchodzi w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Kaliszu. Budynek przedszkola jest umiejscowiony w dzielnicy Piwonice w Kaliszu przy ulicy Wykopaliskowej 45. Lokalizacja przedszkola – wśród zieleni, z dala od hałasu i ruchu samochodowego wpływa pozytywnie na proces wychowawczo – dydaktyczny i opiekuńczy. Obok budynku przedszkola znajduje się sala gimnastyczna oraz boisko sportowe, z którego korzystają uczniowie szkoły, przedszkolacy oraz okoliczni mieszkańcy środowiska lokalnego. Do terenu zespołu przynależy również parking przeznaczony dla samochodów pracowników oraz rodziców dzieci przywożonych do szkoły i przedszkola.

Budynek przedszkola posiada 4 sale dydaktyczne, sypialnię dla najmłodszych „Ekoludków”, gabinet wicedyrektora, pokój nauczycielski, hol, szatnię, kuchnię, magazyn żywności, magazyn do przechowywania materiałów edukacyjnych, 2 toalety.

Na przestrzeni kilku lat udało nam się wiele zmienić w zakresie bezpieczeństwa, estetyki oraz unowocześnienia bazy lokalowej. W ostatnim okresie wyremontowaliśmy całkowicie dach przedszkola zmieniając jego pokrycie, wymieniliśmy wszystkie okna, drzwi wewnętrzne, zakupiliśmy meble do poszczególnych pomieszczeń. Wymieniliśmy również rury i grzejniki c.o. na nowe oraz zamontowaliśmy wkład kominowy. W salach na poddaszu zamontowaliśmy dwa nowoczesne klimatyzatory. Wykonaliśmy estetyczną elewację budynku oraz podłączyliśmy przedszkole do kanalizacji miejskiej.

W celu zapewnienia bezpiecznego, spełniającego normy BHP dojścia na piętro budynku, w 2015 roku dobudowano klatkę schodową, wyposażoną w normatywne schody oraz wyjście ewakuacyjne z nowoczesnym systemem oddymiania pomieszczenia. Dzięki temu przedsięwzięciu zaadaptowaliśmy poddasze na sale dla przedszkolaków, pomieszczenia socjalne dla nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz łazienki z estetycznymi zabudowami kabin wc.

Udało nam się również dostosować pomieszczenie kuchenne do przepisów BHP oraz wymagań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.  Powiększyliśmy główny hol przedszkola i zakupiliśmy nowe szafki indywidualne dla dzieci. W 2019 r. dokonaliśmy przebudowy i modernizacji parkingu. Staramy się również  co roku, systematycznie odnawiać nasze sale przedszkolne.

Dzięki zakończonym w czerwcu 2020r. pracom remontowym, które zostały przeprowadzone w ramach zdobytych środków BO 2019 i pozwoliły zaadaptować poddasze na sale dla dzieci, udało nam się poprawić warunki do wypoczynku, nauki i zabawy. Umożliwiły one również przyjęcie większej liczby dzieci. Wygraliśmy także projekt w ramach kolejnego Budżetu Obywatelskiego 2020 na wymianę kotła i modernizację kotłowni, co przyczyniło się do poprawy jakości powietrza wokół przedszkola oraz zapewniło komfort pobytu naszym wychowankom.

Zadbaliśmy również o bezpieczeństwo dzieci w czasie zabaw w ogródku przedszkolnym. Zakupiliśmy nowe sprzęty i huśtawki oraz poprawiliśmy estetykę ogródka, nasadzając nowe krzewy oraz tworząc dekoracyjne klomby z kolorowych kamieni i różnych odmian roślin.

Organizacyjnie przedszkole przygotowane jest na przyjęcie 80 dzieci w 4 oddziałach wiekowych (dla 3, 4, 5 i 6 - latków ). Placówka jest czynna od godz. 6.30 do godz. 16.30, a uczęszczające do niego dzieci mogą korzystać z 4 posiłków: śniadania, drugiego śniadania, obiadu i podwieczorku.

W przedszkolu zatrudnionych jest obecnie 7 nauczycieli, którzy sukcesywnie podnoszą swoją wiedzę i umiejętności, biorąc udział w różnorodnych formach doskonalenia zawodowego. 

Bezpośredni kontakt rodziców z wychowawcami i pracownikami obsługi sprawia, że dzieci czują się bezpieczne, kochane, szybko adaptują się do nowych warunków przedszkolnych. Przedszkole ma charakter rodzinny.

Dzięki swojej lokalizacji z dala od zgiełku ulicznego, placówka stwarza sytuacje do codziennego obcowania z przyrodą. Dzięki temu nasi wychowankowie już od najmłodszych lat uczestniczą w różnych formach kształtujących swój emocjonalny szacunek do przyrody. W związku z powyższym 8 października 2009 roku po wielu latach zbiegów przedszkole otrzymało imię „Ekoludek”, o czym zadecydowali: rodzice, dzieci i pracownicy naszego przedszkola. Nasi wychowankowie są dumni z imienia przedszkola, a sami o sobie mówią „Małe Ekoludki”. Przedszkole nasze od wielu lat współpracuje z różnymi instytucjami, firmami i placówkami, propagującymi treści ekologiczne. Naszymi głównymi partnerami zostali:  Wydział Ochrony Środowiska w Kaliszu Gołuchowie i Antoninie, PUK w Kaliszu, Ośrodek Kultury Leśnej „Las Winiarski”, Nadleśnictwo w Kaliszu.

Od 2005 roku przedszkole jest organizatorem międzyprzedszkolnego konkursu ekologicznego dla przedszkoli miasta Kalisza pt. „Niezwykły spacer z Ekoludkiem”, który z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem i powodzeniem.

W 2013 r. przedszkole uzyskało międzynarodowy certyfikat Zielona Flaga, który jest ogromnym wyróżnieniem i uznaniem dla naszych ekologicznych działań. Od 2014 roku przedszkole prowadziło liczne działania w zakresie zdobycia certyfikatu „Bezpiecznego przedszkola” i w 2015 r. udało się nam go uzyskać. W 2018r. uzyskaliśmy certyfikat „Przedszkolny Klub Wolontariatu”, a w 2019r. uzyskaliśmy certyfikat „Przedszkole Młodych Patriotów”. Otrzymaliśmy także słowa uznania i podziękowania od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Pana Andrzeja Dudy za udział w Międzynarodowym Projekcie o Polsce.

Przedszkole organizuje wiele ciekawych imprez, które stały się jego tradycją, najpopularniejsze to :

·         Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka,

·         Pasowanie na Przedszkolaka,

·         Dzień Pluszowego Misia,

·         Wigilia Przedszkolna,

·         Dzień Babci i Dziadka,

·         Bal karnawałowy,

·         Powitanie Wiosny,

·         Dni kolorowe,

·         Obchody związane z porami roku: Święto Jesieni, Zimy, Wiosny i Lata,

·         Poranki Patriotyczne organizowane przed ważnymi świętami patriotycznymi,

·         Akademia z okazji Święta Niepodległości,

·         Dzień Ziemi połączony z Dniem Patrona Ekoludka,

·         Festyn Rodzinny „Mama, Tata i Dziecko”,

·         Pożegnanie najstarszych przedszkolaków.

Corocznie we wrześniu wraz z Radą Osiedla Piwonice organizujemy festyn szkolno- przedszkolny, promujący zdrowy styl życia, połączony z badaniami profilaktycznymi oraz praktycznymi ćwiczeniami z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieci oraz rodziców, w placówce organizowane są zajęcia dodatkowe: rytmika, zabawy ruchowe z elementami piłki nożnej, zajęcia robotyki z klocków lego dotyczące podstaw programowania oraz zajęcia taneczne.

Nauczyciele realizują w przedszkolu innowacje, projekty oraz programy własne i inne rekomendowane przez różnorodne instytucje i organizacje:

·         „Czyste powietrze wokół nas”,

·         „Mamo, Tato, co Ty na to?”,

·         Program adaptacyjny „Dzielny Przedszkolak"

·         „Program dla dzieci zdolnych w zakresie muzyczno- technicznym"

·         „Zabawa Sztuką",

·         „Cała Polska Czyta Dzieciom”,

          „Z darami natury świat nie jest ponury!"

·         „Oto Hałabała, zna go Polska cała”,

·         „Rymowane zapamiętywane”,

·         „Przyjaciele Zippiego” – program promocji zdrowia psychicznego i profilaktyki uniwersalnej,

·         „Sztuka emocji"

·         „Z kulturą mi do twarzy”,

·         „Krąg Zaczytanych Przedszkoli” we współpracy z Książnicą Pedagogiczną im A. Parczewskiego w Kaliszu,

·         „Skąd się biorą produkty ekologiczne”

.         „SensoLudki - zabawy stymulujące zmysłami”

Ważnym osiągnięciem, promującym nasze przedszkole w powiecie kaliskim i Mieście Kaliszu było uzyskanie największej liczby głosów w plebiscycie „Przedszkole Roku 2019”, zorganizowanym przez Głos Wielkopolski i tym samym uzyskanie bardzo wyjątkowego dla nas tytułu „Przedszkole na Medal 2019”. Mieliśmy zaszczyt odebrać tę nagrodę w Pałacu Działyńskich w Poznaniu. 

Ponadto 6 grudnia 2019 r. przyłączyliśmy się do sieci przedszkoli ekologicznych, oficjalnie złożyliśmy przysięgę, w której nasze przedszkolaki zapewniły o chęci troski o środowisko naturalne i szerzenia wiedzy o ekologii wśród rodziny i kolegów.

Nasze przedszkole wzięło także udział w konkursie: „Przedszkolak w Kasku jest Cool”. Jego organizatorem było stowarzyszenie „Kask jest Cool” przy współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Kalisza, a głównym celem była edukacja dzieci z kaliskich przedszkoli w zakresie bezpiecznego uprawiania sportów takich jak: jazda na rowerze, rolkach i hulajnodze oraz promowanie uprawiania sportu jako elementu zdrowego trybu życia. Nasze działania i relacja z nich w postaci filmu sprawiła, że zostaliśmy jednymi z sześciu laureatów konkursu i wygraliśmy dla wszystkich dzieci z przedszkola kaski ochraniające głowę.

W ramach współpracy z NFZ dzieci 6-letnie objęte są opieką medyczną. Pielęgniarka szkolna sprawuje opiekę nad dziećmi, a także przekazuje im podstawy wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowotnej.

Wychowawcy systematyczne współpracują z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, głównie z psychologiem dziecięcym i logopedą, którzy wspomagają nauczycieli, prowadzą indywidualne konsultacje dla rodziców, obserwują dzieci oraz uczestniczą w zebraniach grupowych dla rodziców. Placówka nasza zatrudnia specjalstówi: psychologa i pedagoga specjalnego, którzy pracują z dziećmi ze specjalnymi problemami edukacyjnymi.